Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej utworzone zostało w 1987 r., w pomieszczeniach dawnej siedziby dziekanów Kapituły Zamojskiej. W 2019 r., po zakończeniu prac remontowo-konserwatorskich budynku Wikarówki, zbiory Muzeum Sakralnego zostały przeniesione do zabytkowego Domu Wikariuszy, tworząc ekspozycję Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki.
Wystawa stała Skarbca prezentuje cenne zabytki gromadzone od początku istnienia miasta i ordynacji – dary kolejnych ordynatów, członków Kapituły, profesorów Akademii Zamojskiej, szlachty i zamojskiego patrycjatu.
Na ekspozycji oprócz zabytków pokazanych w grupach, ilustrujących różne wątki tematyczne, są w szczególny sposób zaprezentowane obiekty wybitne, o randze światowej, jak między innymi: florencki komplet liturgiczny z fundacji Jana Zamoyskiego z 1601 r.; relikwiarz na rąbek szaty Najświętszej Maryi Panny (początek XVII w.), czy wciąż działający zegarek Marcina Zamoyskiego, wykonany ponad 300 lat temu.
Chronologiczny, w miarę możliwości, układ zabytków ekspozycji – od końca XVI do końca XVIII w., daje możliwość śledzenia zmian formy i dekoracji wyrobów artystycznego rzemiosła na przestrzeni wieków.
Zadanie Pattern obejmowało zaprojektowanie gablot dla ponad 100 obiektów, aranżację pomieszeń, scenariusz i projekt identyfikacji wizualnej oraz produkcję filmu o renowacji budynku i procesie konserwacji prezentowanych dzieł sztuki.
Konsorcjum z Deko -Bau Sp. z o.o.
Zdjęcia: Dawid Nguyen Anh