Polska Biżuteria Patriotyczna
Wystawa „Polska Biżuteria Patriotyczna” w Muzeum Niepodległości w Warszawie stanowiła główną część projektu mającego na celu popularyzację unikatowego na skalę światową zagadnienia – manifestacji uczuć patriotycznych poprzez noszenie tzw. biżuterii patriotycznej.
W pierwszej części wystawy zobaczyć można było przykłady tzw. czarnej biżuterii z okresu Powstania Styczniowego – kokardy noszone przez powstańców w kolorach biało-czerwonym, krzyże, kolczyki, bransolety, wisiorki z motywami kotwicy oplecionej łańcuchami lub orła oraz medaliki z motywem złamanego krzyża czy wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Większość obiektów wykonywana była z tańszych materiałów, ponieważ kobiety oddawały cenną biżuterię na rzecz powstania i manifestowały w ten sposób żałobę narodową.
Drugi segment ekspozycji jest poświęcony został ruchowi Solidarności i noszonym na początku lat 80. XX w. dla jego poparcia znaczkom z nazwą związku, w zróżnicowanych formatach oraz opornikom – zarówno klasycznym do wpinania np. w klapę marynarki, jak i np. pierścionkom z motywem opornika. Będzie można także zobaczyć serię znaczków z Matką Boską Częstochowską.
Projekt składał się z dwóch etapów – konkursu oraz wystawy.
Konkurs, skierowany był do projektantów biżuterii i designerów. Zaprezentowano prace nagrodzone w konkursie m.in. wyróżnioną pierwszym miejscem bransoletkę w barwach biało-czerwonych. Większość projektów odwoływała się do motywu barw narodowych, który projektanci stosunkowo najczęściej są skłonni wykorzystywać jako patriotyczny.
W dwuczęściowej wystawie w Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentowana została historyczna biżuteria, m.in. z okresu powstania styczniowego i lat 80. XX wieku oraz efekty konkursu – współczesne realizacje inspirowane formą, materiałami i symboliką biżuterii patriotycznej.
Kuratorski pomysł na wystawę zakładał w jej obrębie przemieszanie obiektów historycznych ze współczesnymi – tak, aby pamiątki oraz zupełnie nowe ozdoby wchodziły ze sobą w korelację, nawiązując dialog na dwóch poziomach – formalnym: w sferze ich funkcji estetycznych, zdobniczych oraz symbolicznym: jako przedmioty wyrażające konkretne, patriotyczne postawy obywatelskie.
Wystawa o biżuterii patriotycznej prezentowała to unikatowe zjawisko w trzech odsłonach – dziewiętnastowiecznej czarnej biżuterii, solidarnościowych znaczków z lat 80. dwudziestego wieku oraz współczesnych projektów nagrodzonych w konkursie.