Ostańce Próśb
Realizowany na szeroką skalę projekt Ostańce Próśb mający na celu dokumentację wybranych obiektów sakralnych z Polski, Norwegii i Islandii oraz popularyzację wiedzy na ich temat. Stanowi kontynuację przedsięwzięcia Ocalić Narodową Spuściznę, zakończonego w 2011 roku, rozwija zakres terytorialny tego projektu i zwiększa liczbę badanych obiektów.
Na wystawie prezentowane są fotografie, filmy i nagrania audio. Wystawa przygotowana w roku 2015 prezentuje wykonane w różnych technikach fotograficznych zdjęcia norweskich i islandzkich kościołów oraz polskich kapliczek. Materiał wizualny zaprezentowany został zarówno na monitorach dotykowych, jak i w postaci klasycznych wydruków na papierze fotograficznym. Zdjęciom towarzyszą filmy przedstawiające funkcjonowanie kapliczek i kościołów w ramach miejscowych społeczności: rytuały, modlitwy, spotkania czy lokalne tradycje. Z aplikacji komputerowych widzowie mogą także dowiedzieć się czym charakteryzuje się kalotyp, mokry kolodion, fotografia 3D, czy zdjęcia wykonane camerą obscurą.
Forma wystawy odwzorowuje sposób funkcjonowania obiektów sakralnych w krajobrazie. Większość fotografii prezentowana jest na przypominających kapliczki modułach, swobodnie ustawionych na sali wystawowej. We wnętrzu wzniesionego domku, zwiedzający znajdą z kolei spokój i wyciszenie, jak we wnętrzu kościoła.
Wystawa pokazywana w czterech przestrzeniach wystawienniczych:
Gerduberg Cultural Center w Rejkiawiku,
Museum of the Romanian Peasant w Bukareszcie,
w Ogródzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Zielonej Bramie, Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, które jest głównym organizatorem projektu.
W czasie pierwszych dwóch tygodni od otwarcia wystawę w Reyikiawiku odwiedziło ponad 6000 widzów, czyli prawie 2% całej populacji Islandii!