Wątkiem przewodnim wystawy głównej Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest historia pieśni: Mazurka Dąbrowskiego – od jej powstania jako Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, poprzez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości, ustanowienie Mazurka Hymnem Narodowym, aż po czasy II wojny światowej, PRL i współczesność.
Dlatego, oprócz wrażeń wizualnych, których zwykle spodziewamy się po wizycie w muzeum, widzowi w trakcie zwiedzania towarzyszyć będzie dźwięk. Tak, aby jeszcze po opuszczeniu Będomina nucił melodię Mazurka Dąbrowskiego.
Ostatnia przed upadkiem II RP emisja Mazurka Dąbrowskiego na antenie Polskiego Radia, 1939. Ze zbiorów MHN.
Drugi element istotny w narracji to miejsce, w którym widz się znajduje – dwór, w którym urodził się Józef Wybicki – autor polskiego hymnu narodowego. Dwór pięknie położony, otoczony parkiem, sam w sobie, nawet bez wystawy będący bezcennym dziedzictwem kulturowym Polski.
W muzeum, w obrębie jednej ścieżki zwiedzania znajdą się sale zaaranżowane z wykorzystaniem najnowszych środków wystawienniczych: łączące zabudowy, grafiki i multimedia, podkreślające zbiory Muzeum, a także sale charakterystyczne dla wnętrz tego muzeum – sale rekonstrukcji, oddające klimat polskiego szlacheckiego dworu.
Stylistyka poszczególnych wnętrz stanowi wskazówkę dla widza i pozwala mu wyodrębnić strefy historyczne i tematyczne, usystematyzować doświadczenie i zdobytą wiedzę. Multimedia w ekspozycji to zarówno filmy, instalacje dźwiękowe, jak i aplikacje komputerowe. Animacja cyklu dzieł Kossaka, czy też morfing orłów ożywiają i przetwarzają historyczne obiekty i motywy, natomiast przeglądarki pocztówek i nut umożliwią zapoznanie się z bogatymi zbiorami, Muzeum, których prezentacja w całości byłaby niemożliwa w inny sposób.
Ekspozycja będzie zrealizowana w 2015 roku.