Mała Synagoga w Płocku
Scenariusz, produkcja i realizacja 21 kilkuminutowych filmów, w których wirtualni przewodnicy po Małej Synagodze w Płocku opowiadają o różnych aspektach życia i kultury Żydów mazowieckich, m.in. kuchni, architekturze, obyczajach czy sztuce. Filmy zostały przygotowane jako część dedykowanych aplikacji komputerowych umożliwiających widzom interaktywne zwiedzanie muzeum i wybór jednego lub kilku przewodników.
W pierwotnych założeniach projektu informacje o kulturze i historii Żydów miały być prezentowane w 7 tematycznych modułach. Widz na dotykowych ekranach miał uruchamiać narrację tzw. wirtualnego przewodnika stworzonego w technologii 3D. Ponieważ unikamy stosowania tej technologii ze względu na jej bardzo szybkie „starzenie się”, przekonaliśmy inwestora, aby zamiast wygenerowanych cyfrowo postaci przewodnikami byli żywi ludzie. I to nie aktorzy, ale nauczyciele i przewodnicy, nie uczący się wypowiedzi na pamięć, ale w naturalny sposób dodający do wykładu informacje od siebie. Właśnie ich wypowiedzi, poszerzone o warstwę ikonograficzną, wykorzystaliśmy w aplikacjach komputerowych będących częścią interaktywnej ekspozycji. Jeden z trzech przewodników mówi w języku angielskim, a każdy w nieco inny sposób przedstawia dane zagadnienie.
W ramach ekspozycji przygotowaliśmy nie tylko ostateczną wersję scenariusza, ale także zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy grafiki oraz multimedia m.in. wyżej opisanej aplikacji zawierającej 21 kilkuminutowych filmów edukacyjnych, wielkoformatowego mappingu czy gry muzycznej, tzw. „stołu klezmerskiego”.