Wystawa mieści się w zabytkowym, renesansowym budynku Infułatki, zaprojektowanym pod koniec XVI wieku przez samego Bernarda Moranda – projektanta miasta.
Budynek stoi przy Katedrze Zamojskiej – pierwszym i do dziś najważniejszym kościele miasta.
W tym wspaniałym otoczeniu powstała niezwykła ekspozycja opowiadająca o dziele wybitnym – procesie i efekcie współpracy dwóch osób: fundatora miasta Jana Zamoyskiego wielkiego hetmana i kanclerza Rzeczypospolitej oraz włoskiego architekta Bernardo Morando. Projektowanie i budowa przedstawione są tu w aspekcie historycznym, artystycznym i technicznym.
Według tradycji to właśnie w tym Infułatce mieszkał i pracował projektant Zamościa.
Wystawa przybliża zjawisko określane łacińskim mianem Fabrica Ecclesiae. Obejmuje ono całokształt przedsięwzięć związanych z budową, wyposażeniem i funkcjonowaniem miasta oraz katedry.
W zabytkowych wnętrzach wiedza przekazywana przy pomocy aplikacji, grafik, filmów i animacji angażujących widzów, umieszczonych w stołach o formie współgrającej ze stylistyką zabytkowych wnętrz.
Powstawanie Zamościa pokazane jest w bardzo szerokim kontekście – dowiemy się, gdzie i czego uczył się zarówno fundator, jak i architekt, poznamy inne miasta idealne, zarówno te renesansowe, jak i współczesne.
Oprócz budowy miasta i katedry zwiedzający poznają historię wyposażania kościoła – wzbogacania wnętrza o kolejne elementy fundowane przez Zamoyskich, rektorów Akademii Zamojskiej oraz mieszczan. Wystawa zawiera również sale, w których prezentowane są cenne księgi ze zbiorów Biblioteki Kapituły Zamojskiej oraz zabytkowe szaty liturgiczne.
Generalny wykonawca remontu zabytkowego budynku Infułatki: Lubren Sp. z o.o.
Zdjęcia: Dawid Nguyen Anh/ mat. Pattern Recognition